Wypadek przy pracy – warunki ustawowe
Aby zaistniały wypadek zakwalifikować jako wypadek przy pracy, musi on spełniać 4 warunki.
- Zgodnie z wyrokiem Trybunału Ubezpieczeń Społecznych z dnia 19.09. 1958 roku, zdarzenie musi być nagłe, to jest, nie przekraczać jednego dnia roboczego.
- Zdarzenie musi być spowodowane przyczyną zewnętrzną, to jest, działaniem czynnika, który występuje poza człowiekiem i może wywołać szkodliwe skutki na osobie.
Włącza się w to nadmierny wysiłek fizyczny i psychiczny w pracy.
Jeżeli do wypadku doszło z przyczyny wewnętrznej, np. choroby człowieka, nie uznaje się tego za wypadek przy pracy. Jednak w przypadku, gdy zaistniałe zdarzenie miało miejsce przez połączenie przyczyny wewnętrznej i zewnętrznej, wypadek przy pracy zostaje uznany, pod warunkiem, że gdyby nie przyczyna zewnętrzna, nie doszłoby do wypadku.
- Zdarzenie spowoduje uraz lub śmierć. Uraz jest naruszeniem narządów człowieka lub tkanek ciała, poprzez działanie czynnika zewnętrznego.
- Zdarzenie nastąpiło w związku z wykonywaną pracą, to jest, podczas wykonywania zwykłych czynności w czasie pracy, podczas wykonywania poleceń osób przełożonych, oraz w czasie dyspozycji do pracy, a także w drodze dojazdu do pracy i z pracy i w drodze między miejscem wykonywania obowiązków a siedzibą pracodawcy.
Wypadek przy pracy – inne okoliczności
Zgodnie z ustawą z dnia 30. 10. 2002 roku, do wypadków przy pracy zalicza się także inne sytuacje, w których pracownik uległ wypadkowi.
Zgodnie z art. 3 pkt. 2 są to:
- Podróż służbowa,
- Szkolenia w zakresie powszechnej samoobrony,
- Podczas wykonywania zadań zleconych przez organizacje związkowe działające u pracodawcy